Duodecim on saanut valtiolta määrärahan Käypä hoito-suosituksen laatimiseksi kilpirauhasen vajaatoiminnasta. Työ alkoi jo aiemmin, ja sen odotetaan kestävän kaksi vuotta. Eli siis vuonna 2022 - 2023 odotetaan valmista.
Tähän työhön otetaan nyt mukaan *seuraamaan työtä* potilaiden edustus kahdesta kilpirauhaspotilaiden yhdistyksestä, Suomen kilpirauhasliitosta ja Suomen kilpirauhaspotilaat ry:stä.
Odotettavissa on kopio kansainvälisistä suosistuksista, jotka on laadittu vuosina 2012 ja 2014. Ne olivat aikanaan pettymys potilaille.
Viime viikolla julkaistiin kylläkin ATA:n, ETA:n ja BTA:n (Yhdysvaltain, Euroopan ja Britannian kilpirauhaslääkäreiden yhdistykset, jotka laativat hoitosuosituksia) konsensuslausunto puolentoista vuoden viiveellä. Siinä kerrotaan maailman huippuendokrinologien keskuudessa tehdystä äänestyksestä erilaisille konsensuslausumille, joiden perusteella jatkossa tulee tehdä tutkimusta kilpirauhasen vajaatoiminnasta ja erityisesti sen yhdistelmähoidosta. Tulossa on tutkimuksia synteettisestä yhdistelmähoidosta (eläinperäiset jäivät yhtä ääntä vajaaksi), jotka kohdistetaan erityisesti niihin potilaisiin, jotka eivät ole saaneet apua pelkästä tyroksiinista.
Näyttää siltä, että suomalainen hoitosuositus tulee olemaan vanha jo syntyessään. Kannattaisi odottaa.
https://www.liebertpub.com/doi/pdf/10.1089/thy.2020.0720