ViestiKirjoittaja Timo Kuusela » 10 Joulu 2013 0:03
Vaahtokarkki
Kirkot ovat ihmisen tekeleitä, sokeriarvot ihmisen asettamia. "Oikeilla" sokeriarvoilla on ollut ajan saatossa taipumus kohota (kun parempaan ei päästä). Sama koskee "kolesteroli"-arvoja. Niissä vain pyritään niin alas, ettei tahdo onnistua ilman pillereitä.
Juuri nyt näyttää "pitkä sokeri" ( HbA1c) mielenkiintoiselta. Se kertoo sokeritasapainosta tannehtivasti (miten oli 6 - 8 viikkoa menneisyydessä).
Arvo 4,5 - 5 % on ihan hieno. Hieno se on vielä arvoon 5.5%. Kun lähestytään arvoa 6 %, ollaan sokereiaineenvaihdunnan alkuongelmissa (sokeritaudin porstuassa ja hienommin prediabetes). Kun mittaus antaa tuloksen 6.5%, voidaan asetta sokeritautidiagnoosi.
Iltasokeri riippuu siitä, mitä söit ja miten elimistösi selvisi sille tarjotusta sokeri(glukoosi)määrästä.
Tätä mielenkiintoisempi on 1h 30min (max 2 h) aterian jälkeinen sokeriarvo. Se kertoo, miten selvisit viimeisestä ateriastasi. Oma arvosääntö pyrkii tasolle 5 - 6 mmol/l. Virallinen sallii aina 8 mmol/l saakka.
Tärkein on paastosokeri (ennen aamusyömisiä). Se kertoo, miten paljon maksa tuottaa levon aikana sokeria (on häiriintynyt mm maksan insuliiniresistenssin vuoksi). Sen kuuluu olla +- 5 - 5.5 mmol/l. Sellainen "selitys" kuin aamunkoittoilmiö kertoo vain, että maksa on vallaton (insuliiniresistentti) ja tuottaa vereen liikaa sokeria.
Satunnaisilla "pistemittauksilla" on kaikkiaan rajallinen arvo sokeritasapainon kuvaajana. HbA1c on todellinen "hoidonmotivoija".
Olisi oikein mielenkiintoista saada tähän jatkoksi virallinen ja vaikkapa Diabetesliitto ry:n näkemys.
Tästä varmaan pitää tulevaisuudessa kirjoittaa lisää.
Timo Kuusela, LKT, radiologi, eläk.