The Greatest Scam in the History of Modern Medicine
https://www.crossfit.com/health/ancel-k ... n-part-2-2Kirjoituksesta selviää, miten Prof. Timothy Noakes näkee / arvioi Ancel Keys’n merkityksen sydäntautien syiksi esittämiensä kahden väittämän (diet-hearth ja lipidi hypoteesi) sekä keinoja kaihtamattoman toiminnan niiden maailmanlaajuisen hyväksyttävyyden saavuttamiseksi.
Seurauksena on ollut jo noin 70 vuoden ravitsemusohjeistus eläinperäisten (kolesterolipitoisten) rasvojen välttely, niiden korvaaminen kasvisperäisillä öljyillä ja energiatarpeen tyydyttäminen pääasiallisesti hiilihydraateilla.
Myös ”kolesterolia” alentavien lääkkeiden kehitys on seurausta Keys’n logiikan jatkumona yhdessä maailmanlaajuisen ravitsemuksen alkutuotannon ja teollisen jatkojalostuksen kanssa.
Ravitsemuksen painopiste on siis siirtynyt kasviöljyihin, viljoihin, hedelmiin jne joiden seurauksena demonisoitujen lähes kriminalisoitujen eläinrasvojen kulutus on laskenut ja sokerina imeytyvien hiilihydraattien vastaavasti lisääntynyt.
Kuitenkin odotusten vastaisesti tilastojen mukaan monet sydäntauteihin liitetyt syyt (ylipaino/lihavuus, T2D, verenpainetauti ja useat muut aineenvaihduntasairauksien liitetyt ilmiöt) ovat maailmanlaajuisesti lisääntyneet ja samalla hoidon kustannuksia valtavasti lisäten.
On ollut itsemurhaan verrattava yritys Keys’n dogmien pohjalta luotujen elintapojen arvostelu (ainakin Suomessa).
Linkin tekstissä käydään läpi n. 70 erilaista tutkimusta tai vastaavaa hanketta, jotka kommentoidaan. Varhaisimmat kolesteroliin liittyvät tutkimukset ovat vuodelta 1910 jatkuen aina viimeaikojen havaintoihin tiedon lisäännyttyä.
Meitä suomalaisia saattaa kiinnostaa omien tutkijoittemme osallistuminen ongelmien ratkaisuun.
- 1971 The Helsinki Policeman Study of the role of glucose intolerance/insulin resistance/T2DM in the development of CHD.
- 1974 The Helsinki Businessmen Study is initiated.
Tuloksista: 1979 The first results from the Helsinki Policemen Study of
insulin resistance as a predictor of CHD risk are reported.
Tukijoiden (ulkomaisten) joukossa ovat K(alevi) ja M(arja) Pyörälä. M. Pyörälä on jatkanut teeman tutkimista ja mm väitellyt tohtoriksi.
Nyt tutkimuksessa havaittu veren korkea insuliinipitoisuus, T2D ja insuliiniresistenssi ovat maailmalla korkeimmassa kurssissa selitettäessä metabolista oireyhtymää, MetS ja siis myös SV-tautien syitä. On riittävästi syitä hylätä Ancel Keys’n paljolti narsismiin liittyvä lennokkaat maailman hallintapyrkimykset. Sitä paitsi jälkeen jääneistä tutkimusaineistoista on löydetty suoraa huijausta.
1991 The results of the Helsinki Businessmen Study are reported.
Tässä aiheutti keskustelua ristiriitaiset havainnot, kun aktiivineuvotuilla ja kolesterolia alentavasti lääkityillä oli kuolemia vartailuryhmään verrattuna enemmän ja lisäksi ihmeteltiin väkivaltaisten kuolemien suurta osuutta.
Johtava tutkija oli Timo Strandberg, nykyisin kahden yliopiston geriatrian professori. T.S. tunnetaan myös vakuuttavana statiinien puolestapuhujana ja aktiivilääkitsijänä, myös täällä ikähaitarin yläpäässä.
Tasavallan hehkutetut ”kruununjalokivet” (Suomalainen mielisairaalatutkimus, Pohjois-Karjala projekti, suomalainen diabeteksen ehkäisytutkimus fDPS ja DEHKO) eivät mahtuneet analysoitujen tutkimusten joukkoon. Niiden merkitys onkin kovin rajallinen, vaikka muuta esitetään.
Tekstin pituudesta ja sisällöstä pääteltynä Noakes asettaa paljon toiveita Sami Inkisen Virta Health hankkeelle. Lääketieteellisesti se onkin lyömätön vakiintuneisiin diabetes”hoitoihin” verrattuna. Sen voi kaataa vain rahamaailman bisnesmenetykset tai kuten niin monesti aikaisemmin lääketieteen nihilismi, arvovaltakiistat ja kamppailu sontakasan kukkulan kuninkuudesta. Sairaista niin väliä.
Timo Kuusela, LKT, radiologi, eläk.