Valvoja: Leino Utriainen
Alustavat tulokset ovat nyt selvillä - ja ne olivat yllätys myös Fredrik Nyströmille.
- Emme olleet odottaneet, että veren rasva-arvot paranivat niin paljon. Vaarallinen kolesteroli väheni 17 prosenttia viininjuojilla toiseen ryhmään verrattuna.
Se tekee viinistä lähes yhtä tehokkaan kuin statiinit, lääke, jota tavallisesti käytetään huonoihin veren rasva-arvoihin.
USARI
Se tekee viinistä lähes yhtä tehokkaan kuin statiinit, lääke, jota tavallisesti käytetään huonoihin veren rasva-arvoihin.
Kovanen kirjoitti:Kova rasva nostaa kolesterolia ja kolesterolin aiheuttaman sydäntautiriskin voi nähdä jo mikroskoopillakin rasvapatteina suonenseinämissä. Väitteisiin rasvoista ja statiineista vastaa professori Petri Kovanen Wihurin tutkimuslaitoksesta.
Elämäntapamuutokset Pohjois-Karjalassa vähensivät keski-ikäisten miesten sepelvaltimotautikuolleisuutta 80 prosenttia muutaman kymmenen vuoden aikana. Putoamisvauhti on maailmanennätys.....
Hyvä Terveys
Kovanen kirjoitti:....rasvaton ruokavalio ei pidä nälkää ja lisää hiilihydraattien syömistä. Nopeiden hiilihydraattien, kuten sokerien, ylen-määräinen käyttö lihottaa ja sitä kautta häiritsee sokeriaineenvaihduntaa
Kovanen kirjoitti:Tarua ja ripaus totuuttakin
Iltalehti kirjoitti:......hoitovirheet, yllättävät reaktiot lääkehoitoon tai sairaalassa saadut tulehdukset.
Länsimaisen yleisimpien kuolinsyiden yllättävästä kolmen kärjestä uutisoi New Scientist -lehti.
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on arvioinut, että hoitovirheisiin kuolee Suomessa arviolta 700-1 700 ihmistä vuosittain. Liikennesurmien vastaava luku on 200-300. Tarkkaa tutkimustietoa hoidon haittojen yleisyydestä Suomessa ei kuitenkaan ole olemassa.
New Scientist korostaa, että lääkkeistä ja hoidoista on silti ehdottomasti enemmän hyötyä kuin haittaa ja niiden vaikutusmekanismien tutkiminen auttaa kehittämään entistä parempia hoitokeinoja
Syöpä- ja sydänsairaudet tappavat tiuhimmin länsimaissa, mutta osaisitko arvata, mikä pitää länsimaiden kuolinsyytilastojen kolmatta sijaa?
Skepsis kirjoitti:
Timo Strandberg: Tieteen denialismi
Helsinki
05.02.2014
Professori Timo Strandberg luennoi otsikolla Tieteen denialismi.
Tieteiden talo (Kirkkokatu 6), klo 18–20
Tapahtumia
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 1 vierailija