Calpe College International Schoolissa tehty tutkimus 2003Edellisessä viestissä selostettu tutkimus ei ole suinkaan ensimmäinen laatuaan. Tein vuonna 2003 tutkimuksen Calpe College International Schoolissa, jossa oli tuolloin 180 oppilasta ja seitsemän erityisopettajaa. Koulun yhteydessä toimi myös 80 lapsen lastentarha. Koulussa oli runsaasti (yli puolet) oppimis- ja keskittymisvaikeuksista kärsiviä, pääasiassa englantilaisten vanhempien lapsia. Oppilaana oli myös yksi suomalainen tyttö.
Hankkeen alullepanija oli koulun perustaja ja rehtori Luis Proetta Gonzalez. Hänellä itsellään oli lukihäiriö (dysleksia), ja hän oli aina ollut kiinnostunut ravinnon merkityksestä aivojen toimintaan. Hän oli lukenut kirjani
Vitaminas y Minerales en la Salud y la Nutrición (Terveyttä ja pitkää ikää vitamiineista ja hivenaineista).
Rehtori Proetta otti helmikuussa 2003 yhteyttä minuun ja pyysi apua hankkeen suunnittelussa ja toteutuksessa. Rehtori ja opettajat olivat kiinnostuneita ravinnon merkityksestä aivojen toimintaan ja he halusivat selvittää, voitaisiinko lasten keskittymistä ja oppimista kohentaa ruokailutottumuksia parantamalla ja antamalla heille aivojen toimintaa edistäviä ravintolisiä. Koulussa ei ollut järjestettyä kuoluruokailua, vaan oppilaat toivat kotoaan eväät, jotka olivat valkoista leipää, sokeroituja juomia ja muuta tyypillistä nuorison suosimaa roskaruokaa.
Hankkeen alettua koulun alueella kiellettiin virvoitusjuomat, makeiset, sipsit, suklaa, jäätelö ja purukumit, koska niiden runsas käyttö tunnetusti lisää lasten levottomuutta ja haittaa oppimiskykyä ja yöunta. Juomaksi julistettiin "vesilinja". Pidin 18.3.2003, tilaisuuden lasten vanhemmile ja opettajille, jossa hanketta käsiteltiin yhteisesti ja sen toteutus siunattiin. Lapsille annettiin maksutta ravintolisiä, joita vanhemmat sitoutuivat antamaan kotona lapsille. Erityisopettajat seurasivat tiiviisti lasten käytöstä ja oppimista ja laativat joka toinen viikko jokaisesta oppilaasta kirjallisen raportin. Myös vanhemmat seurasivat oppilaiden käytöstä ja raportoivat siitä. Tulokset olivat erinomaisia. Lue lisää alla olevasta linkistä
Aivoravintoa koululaisille Marbellassa